Tarihçe

Mozaik Sanatının başlangıcı M.Ö. 3000 yılı başlarında eski bir Sümer Kenti olan Uruk Saray duvarlarında küçük pişmiş toprak konik parçalardan oluşturulmuş yüzeyler olarak gösterilmiştir.
Persepolis sarayının sonradan üzerine inşa edildiği platformda bulunan Fırat ve Dicle nehirlerinden toplandığı sanılan çakıllarla yapılan döşeme, Çakıl Mozaik sanatının ilk örneği olarak kabul edilir.
Daha sonra sırasıyla Gordion, Assos, Teos, Erytrai, Tarsus ve Bergama'da bu sanata rastlanmaktadır. Çakıl mozaik sanatının eski dönemlere ait en güzel örneklerinden biri kuzey Yunanistan'daki Olynthos'ta yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış olup MÖ. IV.yy. tarihli olup Bellerophon’un Ejderha Chimera’yı öldürmesini tasvir etmektedir.

M.Ö IV.yy.'da Makedonya/Pella'da renkli çakıllarla yapılmış, Dionysos'un aslan avını tasvir eden çakıl mozaik yer döşemesi günümüze kadar korunmuş en iyi örnektir.

Günümüze kadar korunmuş en güzel Çakıl Mozaik örneklerinden biri de O dönemdeki adı olan Podima (günümüzdeki Yalıköy) köyünde yaşayan Rum ustalar tarafından icra edilen Topkapı Sarayı Mozaikleridir.

Çakıl mozaik, uygulandığı yöredeki malzeme çeşitliliğine göre değişik renk ve formlarda özellikle 18.yy başlarından itibaren bitkisel ve geometrik desenlerle Akdeniz mimarisinin vazgeçilmez unsurlarından biri olarak değerinden hiçbir şey kaybetmeksizin günümüze kadar gelebilmiş bir el sanatıdır.

Çakıl mozaik sanatı halk dilinde; Podima döşeme, Çakıl kakma, Rodos bezemesi, Karfato, çivileme gibi isimler ile de anılmaktadır.
Çakıl mozaik sanatında kullanılan taşların tamamı doğal form ve renklerde olup geçen 5000 yılda olduğu gibi bugün de tek tek el ile toplanıp yine tek tek el ile dizilmektedir.
Özellikle sıcak bir günün sonunda çakıl mozaik üzerine kova ile su döküldüğünde oluşan ani hava değişiminin insanı ferahlattığı eskiden beri bilinmektedir.
Mozaik döşeme üzerinde çıplak ayakla yürünmesi halinde çakılın ayak tabanına yaptığı masaj, Çin’de binlerce yıldır uygulanan bir terapi tekniğidir. Şanghay büyük parkta yer alan çakıl mozaik yol üzerinde halen insanlar çıplak ayakla terapi yürüyüşü yapmaktadırlar.

Projeniz Hakkında Konuşalım

39 yıllık deneyimi ile lider firma olan Matüsan, çakıl mozaik (podima döşeme), fileli çakıl imalat ve uygulamaları ile Türkiye ve dünya çapındaki firmaların güvenilir ortağı olmuştur.Sizlere hizmet verebilmemiz için bizlerle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Hemen İletişime Geçin